آخرین اخبار
رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

قرارگاه غلبه برتنش آبی درکشور تشکیل شود/تشدید بحران دریاچه ارومیه

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش بارندگی ها در کشور خواستار تشکیل قرارگاهی برای غلیه بر تنش آبی طی سال آتی شد.
اشتراک گذاری
20 دی 1402
کد مطلب : 5546

وحید جلال زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آمارها بیانگر کاهش بارش‌ها در سراسر کشور است که در سال‌های آتی تنش آبی را منجر می‌شود، افزود: در این راستا برای غلبه بر تنش آبی و پیشگیری از مشکلات تأمین آب حوزه کشاورزی و آب شرب در برخی مناطق کشور به دولت پیشنهاد می‌شود قرارگاه غلبه بر تنش آبی تشکیل شود.

وی با بیان اینکه با توجه به کاهش بارش‌ها دولت و وزارت نیرو با تشکیل این قرارگاه از خسارات احتمالی ناشی از تنش آبی پیشگیری و چاره جویی کنند، عنوان کرد: با تشکیل این قرارگاه می‌توان در بسیاری از کلانشهرها و نیز مناطق روستایی از جمله تهران، تبریز پیشگیری‌های لازم در زمینه کم آبی و نیز آب شرب انجام داد.

جلال زاده با اشاره به بحث مالچ پاشی دریاچه ارومیه و اظهارات در جامعه مبنی بر ناامیدی دولت از احیای این تالاب بین المللی افزود: بحث دریاچه ارومیه هم جزو مباحث قدیمی اما زنده جامعه ملی و استان است و نزدیک به دو دهه این بحران تداوم داشته و دارد.

مسئولان در خصوص مالچ پاشی دریاچه ارومیه شفاف سازی کنند

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هر چند دو سال پیش با بارندگی‌های مناسب این دریاچه جان دوباره گرفت اما امسال با توجه به کاهش شدید بارندگی‌ها وضعیت آن بحرانی‌تر از سال‌های گذشته شده است اما اقدامات برای احیای آن همچنان در حال اجراست.

جلال زاده اتمام تونل کانی سیب به عنوان بزرگترین طرح ستاد احیای دریاچه ارومیه را چشم امید برای احیای دریاچه ارومیه برشمرد و گفت: با اتمام این طرح در فاز اول آن ۳۵۰ میلیون مترمکعب آب به سمت دریاچه سرازیر می‌شد اما با توجه به کاهش بارندگی‌ها این امر امسال محقق نمی‌شود که دلیل دیگری از تداوم روند دریاچه ارومیه است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی دریاچه ارومیه با اشاره به حال بد دریاچه ارومیه در چند سال گذشته، خواستار شفاف سازی مسؤولان امر و پاسخگویی به نگرانی‌های افکار عمومی نسبت به مالچ پاشی دریاچه ارومیه شد و افزود: مالچ پاشی دریاچه ارومیه باعث ایجاد نگرانی‌هایی در افکار عمومی شده است که نکند خدایی ناکرده مسئولان از احیای دریاچه ارومیه ناامید شده‌اند و کار دریاچه تمام است لذا از مسئولان امر می‌خواهم با مردم سخن بگویند و درباره اقدامات عملی انجام شده توضیح دهند.

رعایت الگوی کشت و طرح آبیاری قطره‌ای برای احیای دریاچه ارومیه در دستور کار باشد

جلال زاده با تاکید بر اینکه اگر اطلاعات دقیقی از مالچ پاشی وجود دارد باید روایت اول را خود مسئولان بیان کنند تا شاهد نگرانی در بین افکار عمومی نباشیم، گفت: یکی از اقدامات برای احیای دریاچه ارومیه تسریع در روند اتمام طرح انتقال پساب تصفیه خانه تبریز به دریاچه ارومیه است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در صورت اتمام طرح انتقال پساب تصفیه خانه تبریز به دریاچه ارومیه ۱۱۰ میلیون مترمکعب و از طریق تصفیه خانه ارومیه نیز ۵۵ میلیون مترمکعب در مجموع ۱۶۵ میلیون مترمکعب به پساب تصفیه شده به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود.

جلال زاده تاکید بر رعایت الگوی کشت و نیز سرمایه گذاری در خصوص اجرای آبیاری تحت فشار را از مهمترین اقدامات در راستای مدیریت منابع آبی و نیز احیای دریاچه ارومیه عنوان کرد.

طی روزهای اخیر انتشار خبر مالچ پاشی دریاچه ارومیه موجب نگرانی افکار عمومی مبنی بر ناامیدی از احیای دریاچه از سوی دولت شده بود که مسئولان استان آذربایجان شرقی اعلام کردند، طبق بررسی‌های انجام شده، این اقدام بدون انجام هماهنگی و اخذ مجوزهای لازم از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد احیا دریاچه ارومیه انجام شده است.

به محض آگاهی از اصل موضوع، همکاران اداره محیط زیست شهرستان عجب شیر با حضور در محل، نسبت به ممانعت و توقف عملیات اقدام کرده است.

بر اساس مصوبات ستاد احیا دریاچه ارومیه، انجام هرگونه عملیات اجرایی و تحقیقاتی مرتبط با فعالیت‌های احیا و کنترل پیامدهای بحران دریاچه ارومیه باید با هماهنگی ستاد مذکور و کسب مجوزهای لازم انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *