آخرین اخبار
جلال زاده در دیدار با وزیر امور خارجه عراق:

جمهوری اسلامی ایران همواره از یک عراق پیشرفته و با ثبات حمایت می کند.

دکتر وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای با آقای فواد حسین وزیر امور خارجه عراق دیدار و در خصوص مسایل دوجانبه، منطقه و بین المللی دیدار و گفتگو نمود.
اشتراک گذاری
23 اسفند 1401
کد مطلب : 3006

دکتر وحید جلال زاده ضمن یادآوری پیشینه و قرابت مذهبی و فرهنگی مردم دو کشور، روابط فی مابین را علی رغم فراز و فرودهای سال های گذشته، خوب و مناسب ارزیابی و ضمن ابراز خوشحالی از استقرار دولتی مقتدر در عراق اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره از یک عراق پیشرفته و با ثبات حمایت می کند.

وی ضمن ابراز تشکر از میزبانی بغداد در پنج دوره مذاکرات میان ایران و عربستان و نقش دولت عراق در احیا روابط این دو کشور اظهار داشت: ایران از نقش آفرینی عراق در منطقه خوشحال است و از آن استقبال می کند.

دکتر جلال زاده با اشاره به روابط خوب و رو به گسترش دو کشور خواستار حمایت بیشتر دولت عراق از موافقت نامه امنیتی فی مابین مبنی بر حضور موثرتر دولت مرکزی عراق در اقلیم کردستان شد و افزود: جمهوری اسلامی ایران نمی خواهد تا اتفاقات اقلیم کردستان این روابط را تحت الشعاع قرار دهد و هر گونه حضور گروهک های معاند با ایران، در جدار مرزی خود با عراق را نمی پذیرد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اقدام عراق در تصویب قانون خروج نیروهای آمریکایی از عراق، پس از شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس را اقدامی مترقی نامید و ضمن تشکر از تصویب این قانون ابراز امیدواری کرد تا دولت عراق نیز با جدیت بیشتری پیگیر اجرای این مصوبه باشد.

در ادامه این دیدار دکتر جلال زاده با اشاره به مناسبات و مراودات بانکی میان دو کشور خواستار روان تر شدن آنها به منظور افزایش بیشتر مناسبات اقتصادی شده و افزود : امیدوارم با روان تر شدن مراودات بانکی سطح مناسبات اقتصادی نیز افزایش بیشتری یابد و اجازه ندهیم تا آمریکایی ها با در دست گرفتن منابع مالی باعث تخریب این مناسبات شوند.

وزیر امور خارجه عراق نیز ضمن خوش آمدگویی و ابراز خرسندی از حضور هیئت ایرانی در عراق و برگزاری پنجمین نشست مشترک اقتصادی دو کشور، به پیشینه مشترک تاریخی و مذهبی دو کشوراشاره و سطح روابط را ناکافی دانسته و افزود تمام تلاش خود را برای ارتقاء روابط فی مابین انجام خواهم داد. سطح و نوع روابط ایران و عراق به عنوان دو کشور همسایه و برادر می تواند الگویی برای سایر کشورهای اسلامی و همسایه در منطقه باشد.

فواد حسین ضمن ابراز خرسندی از احیای روابط ایران و عربستان گفت: عراق آمادگی دارد تا به عنوان میانجی میان ایران و سایر کشورهای دیگر نیز ایفای نقش کند.

وی با تایید نقش منفی آمریکا در مسائل و مناسبات بانکی این کشور افزود: آمریکایی ها سال ها بر منابع حاصل از فروش نفت عراق در ذیل فصل هفت شورای امنیت تسلط داشتند و عراق بدون مجوز آمریکا به منابع خود دسترسی نداشت.

وزیر امور خارجه عراق ضمن اشاره به گفتگوهای خود با نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان، افزود: دولت اقلیم کردستان نیز مایل نیست تا روابطش با ایران آسیب ببیند و ابراز امیدواری کرد تا موافقت نامه امنیتی بین ایران و عراق هر چه زودتر به سرانجام برسد و شاهد نتایج عملی آن در ارتقا روابط میان دو کشور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *