آخرین اخبار
جلال زاده در دیدار با قائم مقام وزیر خارجه صربستان:

نظم نوین جهانی رویکرد یک‌جانبه گرایانه را برنمی‌تابد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در دیدار با قائم مقام وزیر امور خارجه صربستان، گفت: برخی کشورهای اروپایی و آمریکا تصور می‌کنند که هرچه اراده کنند باید محقق شود این در حالی است که دنیا تغییر کرده و نظم نوین جهانی این رویکرد یک‌جانبه گرایانه را برنمی‌تابد.
اشتراک گذاری
16 مرداد 1402
کد مطلب : 4332

جلال زاده در ابتدای این دیدار، سفر اخیر رئیس مجلس صربستان به ایران را نقطه عطفی در روابط دو کشور دانست و اظهار داشت: امیدواریم کمیسیون مشترک دو کشور به زودی تشکیل شود و موانع موجود در توسعه روابط رفع شود.

وی در ادامه به ظرفیت های موجود ایران و صربستان اشاره کرد و افزود: رقم مبادلات فعلی به نسبت این ظرفیت ها پایین بوده و در شأن دو کشور نیست. مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد موانع احتمالی در روابط دو کشور را برطرف کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی سیاست‌های مستقل صربستان در سطح جهان و اروپا را قابل تقدیر ارزیابی کرد و گفت: برخی کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا تصور می‌کنند که هرچه اراده کنند باید محقق شود این در حالی است که دنیا تغییر کرده و نظم نوین جهانی این رویکرد یک‌جانبه گرایانه را برنمی‌تابد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به تلاش امپراطوری رسانه‌ای غربی برای تحت تاثیر قراردادن کشورهای جهان، بیان کرد: اگر حوادثی که در خیابان های پاریس رخ می‌دهد در بلگراد رخ می‌داد، امپراطوری رسانه‌ای غربی به گونه‌ای دیگر عمل می کرد.

دیدار معاون وزیر خارجه صربستان با وحید جلال زاده
آلکسیچ: صربستان هیچ گاه از قطعنامه‌های اتحادیه اروپا علیه ایران حمایت نکرده است

گوران آلکسیچ نیز در این دیدار با اشاره به رعایت اصول حقوق بین‌الملل در سیاست خارجی صربستان برای برقراری روابط با کشورها از جمله ایران، اظهار داشت: با وجود فاصله جغرافیایی بین ایران و صربستان، روابط بلگراد – تهران دارای اهمیت فراوان و مبتنی بر احترام متقابل است که تعاملات فیمابین الگویی برای سایر کشورها به شمار می‌رود.

قائم مقام وزیر امور خارجه صربستان با بیان اینکه کشورش به عنوان عضو اتحادیه اروپا در قبال ایران بر اساس اصول مشترک عمل کرده است، بیان کرد: صربستان هیچ گاه از قطعنامه‌های اتحادیه اروپا علیه ایران حمایت نکرده است.

وی با اشاره به سفر آتی دستیار وزیر خارجه صربستان در امور اقتصادی و نمایندگان اتاق بازرگانی به ایران، افزود: شانزدهمین کمیسیون مشترک ایران و صربستان در ماه های آینده تشکیل می‌شود.

آلکسیچ ضمن انتقاد از انعکاس جانبدارانه، غیراصولی و خلاف واقع رسانه‌های بزرگ در اتفاقاتی که در جهان رخ می دهد، گفت: صربستان کشور مورد علاقه رسانه های بزرگ نیست و همواره تحت فشار بوده است.

در پایان این دیدار، طرفین بر گسترش و ارتقای روابط گوناگون بین دو کشور تاکید کردند./

⬇️⬇️ گزارش تصویری ⬇️⬇️

دیدار با قائم مقام وزیر امور خارجه صربستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *