آخرین اخبار
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:

جمهوری اسلامی در نظم نوین جهانی باید بازیگری اثرگذار باشد.

قم_ ایرنا_ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تحولات آینده دنیا در نظم نوین جهانی تعریف می‌شود، گفت: مهمترین هدف ما در این شرایط باید با پرداختن به مسائل اصلی، ایفای نقش یک بازیگر تاثیرگذار باشد.
اشتراک گذاری
03 شهریور 1402
کد مطلب : 4497

ه گزارش خبرنگار ایرنا، وحید جلال‌زاده روز چهارشنبه در میز مطالبه گری اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور در دانشگاه قم، بیان داشت: یکی از اهداف جنگ تحمیلی، فتنه ۸۸ و فتنه سال گذشته این بوده که تصمیم‌سازان جمهوری از مقام تصمیم‌گیری فاصله گرفته و مشغول مباحث فرعی شوند.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید دوباره بر اینکه مشغول کردن مسوولان به مباحث فرعی نقشه راه و پروژه دشمنان است، خاطرنشان کرد: نظم جهانی در حال تغییر است و ما باید بتوانیم در دنیای جدید نقش شایسته ای برای جمهوری اسلامی تعریف و آن را عملیاتی کنیم.

جلال زاده با بیان اینکه تضاد در نوع حکمرانی نقطه افتراق بین جمهوری اسلامی و هژمونی قالب در دنیاست، عنوان کرد: علت تحریم‌های کنونی علیه ایران بخاطر همین است که ما آن نوع از حکمرانی و تقسیم کار جهانی را قبول نکرده ایم و در دنیای کنونی بجای اینکه منفعل باشیم، نقش یک بازیگر تاثیرگذار را ایفا می‌کنیم.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، اظهارداشت: در حالی که نظم نوین جهانی در حال شکل‌گیری است ما نباید درگیر مسائل فرعی و کوچک شویم بنحوی که نتوانیم در هندسه آینده روابط بین‌المللی جایگاه مناسبی داشته باشیم.

جلال زاده تاکید کرد: تحریم‌ها بیش از آنکه خسارت مالی و اقتصادی برای ما به بار بیاورد سبب تاخیر در تصمیم گیری برای طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ ملی می‌شود.

وی با بیان اینکه نشانه‌های افول آمریکا قابل رویت است، گفت: تمدن غرب ضد فطرت بشری است و سنت الهی این را حکم می‌کند که تمدن غرب به سرکردگی ایالات متحده آمریکا محکوم به نابودی و افول است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افول آمریکا، گسترش جبهه مقاومت و انتقال قدرت اقتصادی از غرب به شرق جهان سه ویژگی نظم نوین است، تصریح کرد: جبهه مقاومت فقط منحصر به منطقه غرب آسیا نیست بلکه هر کشوری که با هژمونی و تمدن غربی مخالف باشد، عضوی از جبهه مقاومت جهانی است.

وی بیان داشت: تمدن غرب با سرکردگی آمریکا نمی‌خواهد ایران در نظم نوین جهانی بعنوان یک بازیگر مهم ایفای نقش کند بلکه می‌خواهد نقش یک بازیگر ذخیره و غیر مفید را داشته باشد، بنابراین ما باید خودمان برای خودمان نقش تعریف کنیم.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان در کشور ما به اهمیت احزاب و تأثیرگذاری آنها توجه درستی نشده است، گفت: به همین دلیل تربیت نیروی انسانی و تولید برنامه سیاسی و اقتصادی در عرصه سیاست داخلی ما همواره با مشکل همراه بوده است.

وی ناپایداری توسعه در کشور را از موانع اصلی توسعه جمهوری اسلامی یاد کرد و خاطرنشان کرد: بسیاری از ساختارهای کنونی مخالف توسعه هستند و از طرفی بخاطر عدم توانمندی احزاب سیاسی، برنامه مدونی در این عرصه وجود ندارد.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: یکی از مصادیق ضعف احزاب در کشور، عمر اندک این نهادهای سیاسی و عدم تأثیرگذاری آنها در تحولات و جریان سازی است.

وی با تاکید بر برنامه چندساله دشمنان بخصوص در سطح دانشگاه و مدارس در ایجاد جدایی بین نسل جوان با ارزش‌های انقلاب اسلامی، گفت: در چنین شرایطی ۹۹ درصد بودجه آموزش و پرورش صرف حقوق جاری می‌شود و کمتر از یک درصد برای مباحث فرهنگی هزینه می‌شود.

حضور در میز مطالبه گری اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل سراسر کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *