آخرین اخبار
جلال زاده:

جزئیات جدید از موارد اختلافی در مذاکرات وین/ آمریکایی ها در یک دوراهی ماندند/خرابکاری‌ها در نطنز و ترورها برای ضربه به مذاکرات است

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به موارد اختلافی در مذاکرات وین، گفت: اگر آمریکایی‌ها به وعده های خود عمل کنند و یک تصمیم جدی سیاسی بگیرند و اراده برگشت به برجام را داشته باشند، از طرف جمهوری اسلامی مانع جدی برای این موضوع وجود ندارد.
اشتراک گذاری
13 خرداد 1401
نویسنده : علی باقری
منبع : سرویس سیاسی
کد مطلب : 70

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، وحید جلال زاده  نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگوی تفصیلی با شبکه العالم پیرامون آخرین وضعیت مذاکرات وین و برجام، هدف از سفر بشار اسد به تهران، آتش سوزی هفته گذشته در پارچین، مذاکرات ایران و عربستان در بغداد و … توضیحاتی ارائه داد که در ادامه مشروح این گفتگو را می توانید بخوانید:

 

 آخرین وضعیت پرونده هسته ای ایران چگونه است؟ آیا امیدی به توافق هست؟ مشکل اصلی ماجرا کجاست؟

مذاکرات هسته ای در دولت سابق تا دور ششم پیش رفت و البته خیلی ها انتظار داشتن دولت جدید این مذاکرات را تعطیل کند اما تصمیم دولت جدید در ایران ادامه مذاکرات برای حصول به یک نتیجه ای است که بتواند منافع ملت ایران را در آن تامین کند لذا مذاکرات را ادامه داد اما نه به هر قیمتی و نه مذاکره برای مذاکره.

جمهوری اسلامی به دنبال مذاکرات فرسایشی نبوده است چرا که هم مقام معظم رهبری هم وزیر امور خارجه و هم رئیس محترم جمهور مکرر اعلام کرده اند که به دنبال مذاکرات برای حصول نتیجه خوب هستیم لذا جمهوری اسلامی با حسن نیت وارد مذاکرات شد.

مردم دنیا می دانند که دولت ترامپ ناقض ترین دولت دنیا در معاهدات بین المللی بود و نه تنها فقط در برجام، بلکه در کنوانسیون‌های دیگر همچون محیط زیست و در اکثر این موارد و حتی در یونسکو هم ترامپ بدون پذیرش هیچ گونه مسئولیت بین المللی خارج شد.

جمهوری اسلامی ایران با همه این خسارت ها که در خروج امریکا و عدم اجرای این تعهدات؛ متحمل شد با حس نیت مجددا به مذاکرات برجامی ورود پیدا کرد، پیشنهادات خود را برای احیای برجام و برگشت به دور میز مذاکرات هسته ای اعلام کرد.

مذاکرات متوقف نشده در فرم و شکل دیگری ادامه دارد

اروپایی ها در این میان نقش مهمی را بر عهده داشتنند مخصوصا هماهنگ کننده مذاکرات در اتحادیه اروپا و ایران هم با حسن نیت این مذاکرات را دنبال می کرد که البته یک نقطه تواقفی در مذاکرات قبل از سال جدید در وین پیش امد و در واقع آمریکایی ها به همان قول هایی که در مذاکرات اخیر در وین داده بودند هم متاسفانه عمل نکردند و به تعبیر ما مجددا دبه کردند.

ما معتقدیم که مذاکرات متوقف نشده و ادامه دارد اما در یک شکل و فرم دیگری، چرا که هم حضور اقای مورا به عنوان مذاکره کننده و هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ؛ و هم مکاتباتی که بین ما و امریکا بصورت non paper در وین صورت گرفته و هم اکنون هم ادامه دارد.

اگر امریکایی ها به قول ها و حرف هایی که در خود مذاکرات وین داده اند عمل کنند و یک تصمیم جدی سیاسی بگیرند و اراده برگشت به برجام را داشته باشند از طرف جمهوری اسلامی مانع جدی برای این موضوع وجود ندارد.

 

آیا مساله تضمین گرفتن از آمریکا در برجام همچنان نقطه کانونی عدم تفاهم و توافق است. مساله عدم تضمین را بیشتر توضیح دهید ایران چه بازه زمانی را مدنظر دارد و امریکا چه می گوید؟

یک چیزهایی را در این متن می بینیم که نشان داد که با خروج ترامپ این تضمین ها کفایت نمی‌کرد، ما در ایران یک ضرب المثل داریم که میگوید نباید از یک سوراخ دوبار گزیده شویم، نباید خسارت به ملت دوبار وارد شود ، لذا تمام سعی مذاکره کنندگان ما در دور اخیر مذاکرات به گونه‌ای باشد که هزینه‌های خروج امریکا از مذاکرات برجام برای بار دوم به گونه‌ای باشد که ما برای آمریکایی‌ها هزینه درست کنیم، فقط این طور نباشد که اگر فقط جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود عمل نکند دچار هزینه شود، لذا این نکته اساسی و محور مهمی در مذاکرات است که به نظرم آنها به نوعی پیشرفت کرده بود و ما با اروپایی ها و امریکایی ها به نقطه ای رسیده بودیم که هر دو طرف به نسبت راضی بودند، نکته بعدی که باید عرض کنم این است که مراحلی بعد از توافق اولیه قرار بود انجام شود و این مراحل حدوداً ۱۴۵ تا ۱۶۰ روز طول می کشید و همدیگر را هر دو طرف راستی آزمایی می کردند به طور مثال بعد از اینکه مذاکرات به نتیجه می‌رسید و ما توافقات اولیه را انجام می‌دادیم جمهوری اسلامی ایران برخی از اقدامات اولیه را قرار بود انجام دهد و در مقابل آمریکایی ها قرار بود اقداماتی را انجام دهند، به طور مثال ما غنی سازی ۶۰ درصد را متوقف می کردیم اما ۲۰ درصد را نگه می‌داشتیم، از سمت مقابل امریکا فروش نفت و برگشت ارز به جمهوری اسلامی ایران را تضمین کردند و در مراحل بعدی دوباره اقداماتی از طرف هر دو کشور انجام می‌شد لذا در این فرصت می‌توانستیم اگر از طرف امریکاهی نقض عهدی را مشاهده کنیم تعهد خودمان را انجام ندهیم در حالی که در برجام اول ایران به طور کامل تعهدات خود را عمل کرد بدون اینکه طرف مقابل تعهدات خودش را در میدان عمل، عملیاتی کند لذا تضمین ها بسیار مهم است.

اما نکته‌ای که به نظر من باعث مکث در مذاکرات شده است عدم اراده سیاسی در آمریکایی ها برای بازگشت به برجام است، احساس ما در ایران این است که آمریکایی ها در یک دوراهی گیر کرده اند، در دوراهی منافع خودشان، و شرکایی که در منطقه دارند و فشارهایی که به دولت آمریکا وارد می شود، هر زمانی که مذاکرات نزدیک به موفقیت شده است بعضی از شرکای امریکا در منطقه و خصوصاً رژیم صهیونیستی در لابی‌های که در امریکا دارند و فشارهایی که می‌توانند به دولت آمریکا وارد کندباعث شدند، حتی این فشارها را در قصه خرابکاری هایی که در نطنز صورت می گیرد و ترور هایی که در ایران انجام می‌شود همه اینها برای ضربه به مذاکرات است.

FTO و FTN و برخی از تضمین ها و برخی از موارد جزیی نحوه اجرای راستی آزمایی ها از مواردی است که بین ما و امریکایی ها فعلا حل نشده است.

 

مساله خارج کردن سپاه پاسدران ازلیست تحریم ها به عنوان شرط توافق ایران با ۵+۱همچنان پابرجاست؟

توانمندی‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی برگ برنده ما در مذاکرات است، برجام از کجا شکل گرفت ؟برجام از اینجا شکل گرفت که چند کشور غربی، نباید از عنوان دنیا استفاده کنیم ، این عنوانی است که آمریکا استفاده می کند دنیا نگران فعالیت های هسته ای است ! نه دنیا نگران این موضوع نیست دوستان ما در جریان فعالیت های هسته ای ما هستند ، چند کشور غربی نگران هستند لذا توانمندی هسته ای بهترین برگه ما در مذاکرات است که شکر خدا در جمهوری اسلامی ایران، در یک وضعیت بسیار خوبی هستیم در فعالیت های صلح‌آمیز هسته‌ای، البته آمریکایی‌ها و غربی‌ها فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ما برنمی‌تابند، آنها می خواهند آن را با عناوین دیگری به دنیا معرفی کنند که بحمدالله مامورین سفرا و دولت مردان ما به گونه‌ای در دنیا ظاهر شده‌اند که عمده کشورها و ملت‌های آزاده ما از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران مطمئن هستند.

خروج سپاه از لیست تروریستی که معروف به FTO است و یک موضوعی دیگر که یک لیست قرمز تحریم های اشخاص حقیقی و حقوقی ما است به معنی FTN است ، هردو و تضمین ها و برخی موارد جزئی تر جزو مواردی است که بین ما و امریکایی ها فعلا حل نشده است، جمهوری اسلامی خیلی سریع و خیلی واقع بینانه و البته با حسن نیت دیدگاه‌های خود را مطرح کرده است، به این امید که بتوانیم در برجام به یک تفاهم تامین کننده منافع جمهوری اسلامی ایران برسیم، در اواخر مذاکراتی که در وین داشتیم تقریبا به یک تفاهم نزدیک میشدیم، توضیح دادم در پاسخ سوال قبلی، امریکایی ها دوباره دبه در دبه، خسارت در خسارت ایفای نقش کردند و جمهوری اسلامی از همان مواضعی که داشته است عدول نکرده است، FTO و FTN و برخی از تضمین ها و برخی از موارد جزیی نحوه اجرای راستی آزمایی ها، که امریکایی ها اگر اراده کنند می توانند از این مرحله عبور کنند و تابع فشارهایی که متحمل می شوند نشوند.

وحید جلال زاده

گزارش آژانس این روزها رسانه ای شده که در آن ادعا شده ایران غنی سازی را چند برابر کرده و همچنین در پاسخگویی ها به آژانس کوتاهی کرده است. واقعیت ماجرا چیست؟

به ندرت اتقاق افتاده است که با کشورها مستقیم بصورت فنی و کارشناسی برخورد شود، متاسفانه عمده گزارشات آژانس سیاسی است . تقریبا در اواخر مذاکرات در وین؛ جمهوری اسلامی خواستار آن شد که تکلیف پرونده های ما با آژانس در همان مذاکرات وین روشن شود؛ در واقع در همان مذاکرات قبلی هم که در برجام صورت گرفت، ما توانستیم چند پرونده خود را در بین مذاکرات برجامی حل کنیم. این بار هم جمهوری اسلامی این موضوع را مطرح کرد که باید بهانه تراشی هایی که در برخی گزارشات آژانس از برخی اماکن جمهوری اسلامی وجود دارد باید تعیین و تکلیف شود اما آژانس ادعا کرد که مذاکرات وین مذاکراتی از جنس سیاسی است درحالی که آژانس یک مرکز فنی و کارشناسی است پس بنابراین اجازه دهید که مباحث آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران را خارج از مذاکرات وین دنبال شود .

در سفری که اقای گروسی به تهران داشت ، یک بیانیه مشترک صادر شد ، البته بیانه مشترک ها فاقد امضا و در واقع بیان دیدگاههای دو طرف هستند که در انجا قرار شد آژانس سوالات خود را از ایران اعلام کند و جمهوری اسلامی هم یک هفته فرصت داده شد که به این سوالات پاسخ دهد و در صورتی که آژانس سوال و یا بار دیگر ابهامی در پاسخ های جمهوری اسلامی داشت مطرح کند .

سه دور مذاکرات حضوری توسط کارشناسان آژانس در تهران با همکاران سازمان انرژی اتمی صورت گرفت جمهوری اسلامی هم پاسخ های مستدل خود را در خصوص این سوالات ارائه داد . اما باید به این نکته توجه داشت که اقای گروسی همین گزارشی که آژانس در یکی دو روز گذشته صادر کرده است تقریبا چندی قبل در جلسه پارلمان اروپا مطرح کردند. جمهوری اسلامی در همان زمان به آژانس یاداوری کرد که آژانس هنوز جواب های ایران چمهوری اسلامی را نشنیده است پس چطور حکم صادر کرده و قضاوت کرده اید که در واقع این نشان دهنده این است که آژانس نه به دنبال حقیقت بلکه به دنبال یک گزارش سیاسی است. آژانس در این گزارش بدون هیچ تردیدی تحت تاثیر آمریکا و رژیم صهیونیستی است .

جمهوری اسلامی در همه مذاکرات همواره به ماموران و کارشناسان آژانس تاکید داشت که در مذاکرات تحت تاثیر رژیم صهیونیستی قرار نگیرند و اطلاعات جمهوری اسلامی را به کشورهای متخاصم جمهوری اسلامی ندهند. من در اینجا مخاطبان این برنامه را شاهد می گیرم که به این نکته توجه داشته باشند که ترورهای دانشمندان هسته ای ما از کجا نشات می گیرد، چه کسی اطلاعات دانشمدان هسته ای را به رژیم صهیونیستی می دهد. من قصد ندارم دراینجا کسی را متهم کنم اما همه دنیا می دانند که این مسائل از کجا نشات گرفته او نشر اطلاعاتی پیداکرده است و متاسفانه اژانس در این گزارش حسن نیت به نشان نداد و به جلسات و بیانیه مشترکی که آقای گروسی و آقای اسلامی در تهران امضا کرده بودند پابیند نبود و نشان داد که رژیم صهیونیستی می تواند گزارشات آژانس را تحت تاثیر قرار دهد که البته این اولین بار نیست که آژانس گزارش سیاسی و بیانیه سیاسی علیه جمهوری اسلامی صادر می کند.

ایران نشان داده است که که از متعهد ترین کشورها در تعهدات بین المللی خودش است آژانس خلف وعده کرده است ، نقض عهد کرده است اینکه ما گفته ایم با قوت پاسخ می‌دهیم، قوت ما در جواب کارشناسی و فنی ما است، ما در سوالاتی که آژانس از ما کرده است تلاش خود را کرده ایم که پاسخ های کارشناسی و فنی دهیم، اما در مقابل فشارهای سیاسی آژانس و کشورهای غربی و تروییکای اروپایی کوتاه نخواهیم آمد و تا الان هم نشان داده‌ایم که فشار رژیم صهیونیستی به آژانس و گزارش های سیاسی آژانس، در اراده سیاسی ایران ، برای دستیابی به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز و منافع ملی ما کوچکترین تاثیری نخواهد داشت و من همینجا از این فرصت استفاده می کنم و به آژانس اعلام می‌کنم که از این مسیر به نتیجه دلخواه خودش دست پیدا نمی کند.

تشریح روند مذاکرات ایران و عربستان

 

بعد از ۵ دور مذاکره ایران و عربستان در عراق و اعزام هیاتی ایرانی به سعودی این روزها خبرهایی از سفر قریب الوقوع وزیرخارجه ایران به سعودی به گوش می رسد بفرمایید آیا خبر اخیر صحت دارد؟

جمهوری اسلامی ایران به شهادت تاریخ در این ۴۳ سال، همیشه علاقه مند به بهترین روابط با کشورهای همسایه بوده است، دولت جدیدی که در ایران بر سر کار آمده است از همان ابتدا اعلام کرده «سیاست همسایگی»، یعنی ما اولویت خود را در سیاست خارجی به کشورهای همسایه و کشورهای دوست و اسلامی و ملت های مسلمان می دهیم، همیشه تاکید ما به کشورهای حوزه خلیج فارس این بوده است که بیایید امکانات خود و ثروت خود را در راستای منافع ملت‌های مسلمان قرار دهیم، ما همیشه عربستان و برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس را برحذر داشته ایم از اینکه مجری سیاست‌های آمریکا و غربی ها در منطقه باشند، ما خیلی خوشحال هستیم که عربستان و ایران در حال حاضر مذاکراتی را انجام می‌دهند که برخی از مشکلات فی ما بین را حل کنند، به نظرم زود است که دو وزیر خارجه با همدیگر ملاقات کنند ما هنوز در ابتدای راه هستیم.

ما برخی از مشکلات کنسولی خودمان و برخی از ابهامات به سوالات و برخی از کدورت ها و گلایه های دو طرف را در این مذاکرات سعی کردیم به صورت شفاف و صریح با هم در میان بگذاریم، عربستانی ها علاقمند بودند که موضوع یمن را در مذاکرات فی‌مابین ارتباط دهند که جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا اعلام کرد که منافع ملت یمن و سیاست ها و مواضع یمنی ها که باید بگیرند مربوط به خود یمنی ها است و ما بلندگو و سخنگو یمنی ها نیستیم، لذا در دور سوم، مذاکرات تحت تاثیر قرار گرفت و متوقف شد اما عربستانی‌ها پذیرفتند که یمن نمی تواند به عنوان یک موضوع اصلی بین ما و عربستان باشد، اتفاقاتی در حوزه کنسولی افتاده است، یک رفت و آمد هایی را دیپلمات‌های دو کشور انجام داده اند به کشورهای همدیگر ، امیدوارم باهمین مذاکرات برخی از مشکلات فی‌مابین را حل کنیم قطعاً اگر دو کشور و دو ملت، در راستای منافع کشورهای اسلامی و در راستای حل مشکلات منطقه ای در حوزه خاورمیانه و خلیج فارس عمل کنند به نفع کشورهای منطقه است و از حضور کشورهای بیگانه قطعاً جلوگیری خواهد کرد، عربستان و ایران دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام هستند، اگر این دو کشور بتوانند در راستای منافع همدیگر و منافع کشورهای اسلامی حرکت کنند قطعاً سیاست های غربی ها در منطقه کمرنگ خواهد شد.

گفته می شود با مشغول شدن روسیه به اوکراین این کشور نیروهای خود را ازسوریه خارج کرده ونیروهای ایرانی و محور مقاومت به جای آنها مستقر شده اند آیا این مساله را تایید می کنید؟

روسیه و جمهوری اسلامی ایران به دعوت دولت قانونی سوریه در این کشور حضور داشته اند از همین رو ما جای کشوری را نمی گیریم و کشوری هم جای مارا نمی گیرد.

ما و سوریه روابط بسیار وسیع و عمیقی را داشته ایم، روسیه به کمک جبهه مقاومت و دولت سوریه آمد، هر زمان که سوریه از ما دعوت کند که حضور بیشتری داشته باشیم استقبال می کنیم و در دیداری که با بشار اسد داشتیم وی اعلام کرد آماده پذیرش ایرانی ها در همه حوزه ها هستند.

دستاوردهای سفر بشار اسد به تهران

هدف از سفر اقای بشار اسد به ایران چه بوده است؟

سفر بشار اسد پس از مدت ها صورت گرفت و در راستای تامین منافع دو کشور در تمامی حوزه ها اعم از اقتصادی بود. برای مثال در بحث ترانزیت زمینی به سوریه دچار مشکل هستیم که قرار بر حل این مضوع است، توافقاتی انجام شد، گزارشاتی ایشان ارائه دادند و از تمامی جنبه ها سفر بسیار مثبتی بود.

 ترور شهید صیادخدایی از طرف صهیونیست ها طراحی شده است

اخیرا یکی از مدافعین حرم در تهران ترور شد و بسیاری از منابع این ترور را متوجه اسرائیل معرفی کردند ایا عامل یا عوامل ترور شهید خدایی مشخص شدند ؟ اخرین خبر ازاین پرونده چیست؟

همان طور که اعلام کردم اقدامات رژیم صهیونیستی علیه منافع جمهوری اسلامی اسران دفاعی است، رژیم صهیونیستی با توجه به ضراباتی که از جمهوری اسلامی ایران در منطقه خورده را می خواهد با ترور پاسخ دهد، رژیم صهیونیستی ضد حقوق بشری ترین رژیم دنیا و یک رژیم تروریستی است. این ترور از طرف صهیونیست ها طراحی شده است و تازگی ندارد و ما چندین برابر ضربه به آن ها می زنیم. این شهادت ها نشان می دهد مسیر جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به حیات آن رژیم درست است.

تشریح آخرین گزارش حادثه پارچین

 درخصوص اتش سوزی هفته پیش در پارچین تهران بفرمایید. علت و دلیل ماجرا چه بوده است؟ ایا چنانکه گفته می شود عملیات پهپادی خارجی بوده است؟

طبیعی است کشور های متخاصم از هر اتفاق طبیعی در مراکز حساس ما بهره برداری سیاسی کنند، آخرین گزارشی که در بحث پارچین دریافت کردیم هنوز به ادله کارشناسی از عملیات نظامی علیه پارچین اشاره ای نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *