آخرین اخبار
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

به سیاست خارجی دولت نمره قابل قبولی می دهیم.

به سیاست خارجی دولت نمره قابل قبولی می دهیم
اشتراک گذاری
08 مرداد 1401
منبع : گروه سیاسی خبرگزاری فارس
کد مطلب : 358

وحید جلال زاده در جلسه ماهیانه مجمع دانشگاهیان انقلاب گفت: امروز به عنوان مجلس و کمیسیون امنیت و سیاست خارجی به سیاست خارجی دولت نمره قابل قبولی می دهیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، نشست مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی با موضوع «تحولات منطقه، بررسی نشانه های زوال سیاست های اسکتبار جهانی آمریکا» به صورت حضوری و مجازی با حضور وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و نماینده ارومیه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

جلال زاده در این نشست گفت: وقوع انقلاب اسلامی موجب شد که تئوری های آن زمان تغییر کند چراکه در هیچ یک از اندیشکده های دنیا انتظار وقوع چنین انقلابی را نداشتند.
وی افزود: غرب همواره فکر می کرد می تواند دنیا را کنترل کند اما با وقوع انقلاب اسلامی غرب متوجه شد که این چنین نیست.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با وقوع انقلاب اسلامی مشخص شد که جبهه سومی تعریف شده که حرفی برای گفتن دارد. بعد از فروپاشی سوسیالیت و مارکسیست، انقلاب اسلامی بستری فراهم کرد که مشخص شد تنها راه لیبرالیسم نیست.

جلال زاده عنوان کرد: آمریکایی ها می خواستند نظم جدیدی را در منطقه شکل دهند که در آن ناکام بودند. انقلاب نشان داد که می توان بسیاری از برنامه های دنیا را به چالش کشاند. می توان جلوی غرب ایستاد و‌ حرفی برای گفتن داشت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: جمهوری اسلامی نشان داد ملت ها اگر وارد میدان شوند و حکومت ها به پشتوانه ملت ها حتما می توان جلوی غرب ایستاد و حرفی برای گفتن داشت. جمهوری اسلامی در منطقه این اتفاق را رقم زد. و در کشورهای سوریه، یمن، عراق، لبنان و حتی در دور دست ها در آمریکای لاتین دست راهبردی جمهوری اسلامی تکیه گاه ملت ها شده و ما به حیاط خلوت آمریکا ورود کردیم.

وی اظهار داشت: در ابتدای انقلاب سیاست گذاری های کشور بر مبنای دوران دفاع مقدس بود. پس از آن در دولت سازندگی، توجه جمهوری انقلاب اسلامی به کشورهای منطقه و آسیای میانه بود. دوره ریاست جمهوری بعدی با شعار تنش زدایی با غرب طی شد. در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد به کشورهای حوزه آفریقا و آمریکای لاتین پرداخته شد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آقای روحانی با شعار پایان یافتن پرونده هسته ای و قطع تحریم ها توانست به پیروزی انتخابات برسد. در این دوره برجام امضا شد اما آمریکایی ها قطع عهد کردند و وزارت خارجه به نوعی وزارت برجامی تبدیل شد.

جلال زاده خاطرنشان کرد: ایران در حوزه آفریقا کمتر از یک میلیارد دلار روابط اقتصادی دارد درحالی که ترکیه نزدیک به ۲۳ میلیارد دلار با کشورهای آفریقایی روابط اقتصادی دارد.

وی اظهار داشت: با کشورهای ترکمنستان و تاجیکستان روابط حسنه داشتیم اما در دولت یازدهم و دوازدهم این مراودات تحت شعاع برجام قرار گرفت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در دولت آقای رئیسی توجه به ارتباط با کشورهایی مانند ترکمنستان، تاجیکستان و آفریقایی و کشورهای عربی همسایه مورد توجه است ما نیز در مجلس برای این روند فعالیت می کنیم.

جلال زاده با با بیان اینکه آمریکا دامن خودش را جمع می کند و از منطقه خارج می شود، گفت: آمریکا به نوعی از افغانستان فرارکرد.

وی بیان داشت: در آسیا اتفاق های جدید درحال شکل گیری است. چین در اقتصاد و‌ سیاست مقابل آمریکا قرار گرفته و آمریکا با سپر بلا کردن کشورهای اروپایی مقابل روسیه ایستاده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور آمریکا نوعی گیجی دارد. آمریکا با پیام هایی که به ایران می فرستد علاقه دارد برجام به نتیجه برسد. آمریکایی ها و برخی کشورهای عربی علاقه داشتند که به ناتوی عربی دست یابند اما نتواستند.

جلال زاده گفت: امروز به عنوان مجلس و کمیسیون امنیت و سیاست خارجی به سیاست خارجی دولت نمره قابل قبولی می دهیم. در این راستا انتظار داریم دولت ارتباط با کشورهای منطقه و آفریقایی را جدی گیرند و پا به پای سیاست خارجی روابط اقتصادی با کشورهای دنیا را داشته باشد.

در پایان اعضای مجمع دانشگاهیان انقلاب اسلامی از شهرهای مختلف، سوالات خود را از رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مطرح کردند و ایشان پاسخ های خود را بیان نمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *