آخرین اخبار
رئیس کمیسیون امنیت ملی در گفتگو با ایرنا تشریح کرد:

اقدام ویژه اردوغان برای گسترش روابط با تهران/ اشتراک نظر ایران و ترکیه در حمایت از غزه

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: روسای جمهور ایران و ترکیه بر گسترش روابط اقتصادی دو کشور اهتمام جدی دارند و اردوغان به همین منظور رئیس کمیسیون روابط اقتصادی با ایران را تغییر داد و مدیر قویتری را به این سمت گمارد.
اشتراک گذاری
06 بهمن 1402
کد مطلب : 5657

وحید جلال‌زاده در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایران با اشاره به سفر رئیس جمهور کشورمان به ترکیه گفت: سیاست همسایگی دولت سیزدهم کارنامه موفقی را در دو سال گذشته به ثبت رسانده و گسترش روابط با همسایگان و ارتباط با سایر کشورها نشان دهنده درک صحیح آیت‌الله رئیسی از تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای است.

وی افزود: ارتقاء سطح روابط اقتصادی بین ایران و ترکیه به میزان ۳۰ میلیارد دلار مورد تاکید رؤسای جمهور دو کشور است و قطعاً محقق خواهد شد و یکی از موضوعات مهم در سفر رئیس جمهور به ترکیه همین مسئله بود.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: اردوغان قبل از سفر آیت‌الله رئیسی، رئیس کمیسیون روابط اقتصادی با ایران را تغییر داده و شخص قویتری را به این سمت گماشته است که این مسئله نشان دهنده اهتمام جدی رئیس جمهور ترکیه برای گسترش روابط اقتصادی با ایران است.

جلال‌زاده عنوان کرد: ایران و ترکیه دو کشور کنشگر و مهم در سطح منطقه هستند لذا گسترش روابط ایران و ترکیه در معادلات منطقه‌ای تاثیرگذار خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات مورد تاکید ایران و ترکیه پرهیز از ادامه جنگ در غزه و حمایت از برقراری صلح در این منطقه و حمایت از ملت مظلوم فلسطین است که همواره مورد تاکید دو طرف بوده و هست.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: یکی از موضوعات دیگر مورد تاکید ایران و ترکیه این است که منطقه قفقاز باید به عنوان منطقه صلح شناخته شود و به مرزهای رسمی کشورها در این منطقه احترام گذاشته شده و کنوانسیون‌های بین‌المللی در ارتباط با منطقه قفقاز رعایت شود.

جلال‌زاده افزود: استان آذربایجان غربی که هم مرز با ترکیه است در گسترش روابط اقتصادی ایران و ترکیه نقش مهمی دارد و می‌تواند در این زمینه نقش بی‌بدیلی را ایفا کند.

وی یادآور شد: ما در مجلس شورای اسلامی موانع موجود بر سر راه دولت سیزدهم برای گسترش روابط با کشورهای مختلف را با وضع قوانین مورد نیاز رفع خواهیم کرد مجلس شورای اسلامی در این مسیر همواره یار و همراه دولت سیزدهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *